Urmărește înregistrarea webinarului:

În seria de webinarii  De vorbă cu profesorii în sala de-acasă ne dorim să vă aducem experiențele cadrelor didactice care folosesc tehnologia pentru a păstra legătura cu elevii lor sau cu colegii lor de cancelarie.

Nu toți elevii au acces la soluții tehnice generoase. Conectivitatea la internet poate să fie precară. Nu toți adulții din România își permit un laptop pentru copiii lor. Cum ajungem să continuăm comunicarea cu acești elevi, care sunt cei mai vulnerabili în această perioadă? Profesorii susținuți de Teach for România lucrează în comunități vulnerabile și se confruntă în fiecare zi cu provocări de acest fel.  Ei și partenerii de la Seeding Knowledge Foundation ne vor povesti despre lecțiile învățate în această perioadă și cum își găsesc resurse de energie să continue această muncă.

La ce întrebări vom răspunde?

• Ce metode folosesc profesorii pentru a trimite informații elevilor mai precar conectați/neconectați?
  • Ce fel de sarcini de lucru și activități propun pentru clasele lor unde nu toți elevii au acces?
  • Cum arată o zi în școala de-acasă pentru ei?
  • Ce au învățat în această perioadă?
  • Ce se întâmplă în cadrul  întâlnirilor cu elevii atunci când ele se întâmplă?
  • Cum păstrează motivația proprie și a elevilor?

Webinar dedicat exclusiv cadrelor didactice

Marți, 31 martie 2020, ora 16

până luni, ora 23:59

Mulțumim pentru interesul tău în webinariile Școala pe net. Înscrierile la acest webinar au fost închise, numărul limită de participanți fiind atins. Te invităm să descoperi următorul webinar Școala pe net, aici.